Vitamín D

Vitamin D je nezbytný pro naše dobré zdraví. Většina Evropanů dostává velmi málo Vitaminu D, zejména v zimních měsících, protože sluneční světlo obsahuje příliš málo ultrafialového záření. Světové medicínské studie dokazují prospěšnost Vitaminu D pro:

 

- Zdraví buněk: například rakovina prsu, rakovina tlustého střeva, prostaty a jiné.

- Zdravé kosti: osteoporóza, měknutí kostí a destrukce kyčlí.

- Zdravé orgány: vysoký krevní tlak, nemoci srdce a cév.

- Duševní zdraví: SAD, PMS, deprese a všeobecné psychické stavy.

- Autoimunitní onemocnění: roztroušená skléróza, cukrovka typu I a revmatroidní artritida.

- Nemoci kůže: např. lupénka, akné.

- Redukci nadváhy a pohybové aktivity.

 

SLUNCE - přirozený a úplný zdroj vitaminu D

V medicínských a vědeckých kruzích není pochyb o tom, že 90% potřebného Vitaminu D naše tělo přijímá přirozenou cestou ze slunečního záření přes kůži. Stravou přijímáme pouze 10% Vitaminu D. Proto se slunečního záření nemůžeme zříci, protože pro nás zajišťuje nepostradatelný Vitamin D, jehož nedostatek může způsobit vážné zdravotní problémy (viz. kapitola výše).

V dnešní době většina lidí žije a pracuje v uzavřených prostorech (byty, domy, kanceláře, obchody, auta, továrny, hypermarkety apod.) a chybí jim přirozené sluneční záření, které naši předci přijímali denně. Proto je dnes pro nás velmi obtížné udržet si potřebnou hladinu Vitaminu D, a to zejména v zimním období, kdy je slunce příliš málo. Na základě našeho změněného způsobu života trpí mnoho lidí – a to nejen na podzim a v zimě, ale dokonce i na jaře a v létě – následky nízké hladiny Vitaminu D. Z tohoto důvodu doporučují přední experti na Vitamin D minimálně dvakrát týdně mírné slunění.

 

Vitamín D3 - fatální nedostatek v dnešní populaci a závažné nemoci

Vitamin D3 je jedním z nejužitečnějších nástrojů, které máme k dispozici pro zlepšení celkového zdraví. Tento vitamín je unikátní, protože cholekalciferol (vitamin D3) je vitamín odvozen z 7-dehyrocholesterolu, nicméně Vitamin D3 získává hormon-jako akce, kdy cholekalciferol (vitamin D3) je převeden na 1,25-dihydroxy vitamin D3 (kalcitriol) v játrech a ledvinách. Jako hormon, Calcitriol kontroluje fosfor, vápník a metabolismus kostí a neuromuskulární funkce. Vitamin D3 je jediný vitamín, které tělo může vyrábět skrze sluneční záření (UVB). Přesto s dnešním způsobem života a rozsáhlým využíváním ochran proti slunečnímu záření v důsledku obavy z rakoviny kůže,jsme nyní společností s miliony jedinců s nedostatkem vitamínu D3.

Již více než století je vědci uznáváno, že Vitamin D3 je zapojen do zdraví kostí. Výzkumy stále přibývají, dokumentující roli Calcitriolu ve snížení rizika zlomenin ve významné míře. Nejnovější výzkum však ukazuje, že nedostatek 1,25-dihyroxy Vitamín D3 je spojen s překvapujícím množstvím jiných zdravotních obtíží, jako jsou deprese, bolesti zad, rakovina, inzulínová rezistence a pre-eklampsie během těhotenství, snížená obranyschopnost a makulární degenerace.

Jak je zřejmé, vitamín D3 hraje důležitou úlohu v celkovém zdraví. Velké procento jednotlivců trpí nedostatečností této důležité živiny. Strach z rakoviny kůže způsobil, že mnoho lidí přestalo získávat skutečné množství slunečního světla a tím i vitamín D3. Kůže využívá energii UVB k převodu do 7-dehydrocholesterolu D3 vitamín. I jednotlivci, kteří chodí často ven na slunce, ale často používají opalovací krém, tak můžou mít nedostatek D3 vitamínu. Kromě toho jak stárneme, tak jsme méně vybaveni k výrobě dostatečného množství této životně důležité živiny. Jedna studie zjistila, že s věkem související pokles funkce ledvin může vyžadovat, aby starší lidé přijímali více vitaminu D3 k zachování jeho stejné hladiny jako mladší lidé.

Doporučený denní příjem (RDI vitamínu D3 je nastaven velmi nízko u dospělých jedinců, kteří konzumují toto malé množství (400 až 600 IU) se stále ukazuje být nedostatečným, pokud žijí na sever od obratníku Raka či jižně od obratníku Kozoroha. Ve skutečnosti výzkumníci zjistili, že tento příjem, který byl považován za přiměřený, aby se zabránilo osteomalacii (bolestivé kostní onemocnění) nebo křivici, není dostatečně vysoký na ochranu proti většině nemocí spojených s nedostatkem 1,25-dihyroxy Vitamín D3. Například se zjistilo, že nejméně 1000 až 2000 IU vitamínu D3 denně je nutné ke snížení rizika vzniku rakoviny tlustého střeva a že nižší dávky vitaminu D3 neměly stejný ochranný efekt.

V březnovém (rok 2007) vydání American Journal of Clinical Nutrition, přední skupina výzkumníků z předních institucí jako University of Toronto, Brigham a ženské nemocnice, Tufts University a Fakultní nemocnice v Curychu, Švýcarsko, se rozohnili na tradiční média pro jejich nesprávné vykazování vitamínu D3.

Tým výzkumníků napsal: "Téměř pokaždé, když vydají veřejné sdělovací prostředky zprávu, že hladina vitamínu D3 je příliš nízká, nebo že vyšší příjem vitamínu D může zlepšovat opatření na ochranu zdraví, tak je zpráva zastaralá a tudíž zavádějící. Mediální zprávy pro veřejnost jsou obvykle doprovázeny textem, který je následující: 'Aktuální doporučení z Institutu medicíny jsou příjem 200 IU / den, od narození do věku 50 let, 400 IU pro ty ve věku 51 - 70 rok, a 600 IU pro ty, kteří jsou ve věku nad 70 let. Někteří odborníci tvrdí, že optimální množství jsou spíše blíže k 1000 IU denně.

Výzkumníci poukazují, že doplňkový příjem 400 IU denně sotva zvyšuje krevní koncentraci 25 (OH) D, kterou je cirkulující metabolit vitamínu D, který slouží jako nejčastěji měřený ukazatel stavu vitamínu D. Chcete-li zvýšit tuto hodnotu rapidně, tak to vyžaduje dodatečný příjem 1.700 IU vitamínu D denně.

Jedním z problémů je zastaralá přijatelná horní mez pro spotřebu vitaminu D3, která byla stanovena na 2.000 IU. Nicméně, výzkumníci poukazují, že novější studie ukázaly, že 10.000 IU je bezpečný horní limit.

Při zkoumání lékařské literatury, je zřejmé, že vitamín D3 ovlivňuje lidské zdraví, v úžasných mnoha směrech a pokud ho nezískáváte v dostatečném množství, tak můžete nechat otevřené dveře k rozvoji řady nemocí.

 

 

SUNWELL solární a relaxační studio

Horní Lán 1197/7
779 00 Olomouc

PO - PÁ 8 - 21 h
SO - NE 9 - 19 h

736 149 150 solarium@sunwell.cz